Tautodailininko Stanislovo Petraškos akmens tapybos paroda

Anykščiai

Muziejaus g. 6a, Anykščiai

Žymės

Tautodailininko Stanislovo Petraškos akmens tapybos paroda, Tautodailininko Stanislovo Petraškos akmens tapybos paroda, Tautodailininko Stanislovo Petraškos akmens tapybos paroda

Stanislovo Petraškos akmens tapybos ekspozicija

DARBO LAIKAS: liepos–rugsėjo mėn.: kasdien nuo 9 iki 18 val., tik šeštadieniais nuo 9 iki 19 val; spalio–birželio mėn.: kasdien nuo 8 iki 17 val.

EKSKURSIJOS KAINA: po A. Baranausko klėtelę, A. Vienuolio namą ir parodų salę: 3,50 € (moksleiviams, studentams ir pensininkams – 2,50 €), šeimos bilietas (galioja 4–7 asmenų grupei iš 1–2 suaugusiųjų ir 2–6 asmenų nuo 7 iki 18 m.) – 9,50 €; tik po parodų salę (S. Petraškos akmens tapybos ekspozicija): 1 € (moksleiviams, studentams ir pensininkams − 0,70 €); edukacinė programa S. Petraškos akmens tapybos ekspozicijoje moksleiviams – 2 €.

Istorija

Stanislovas Petraška – buvęs kariškis, vėliau ilgametis Anykščių elektros tinklų darbuotojas, nuo Atgimimo laikų – Lietuvos kariuomenės savanoris. Ir, žinoma, tautodailininkas, savitų paveikslų, stebinančių unikalia technika, autorius.

„Tapyba – ne tapyba. Mozaika – ne mozaika. Neturiu Lietuvoje nei konkurentų, nei patarėjų“, – teigė autorius. Iš pradžių net sunku buvo sugalvoti, kaip įvardinti dailininko originalią techniką, vėliau profesionalūs meno vertintojai ją pavadino akmens tapyba.

Daug bandymų S. Petraška atliko su akmenimis. Iš pradžių mėgino klijuoti nesmulkintus akmenukus prie pagrindo, bet pasirodė per daug grubu. Tada ėmėsi juos trinti grūstuvėliu, sijoti ir klijuoti tas smilteles. Darbas vyko labai lėtai ir reikalavo begalinės kantrybės – vieną paveikslą autorius lipdydavo nuo 3 iki 6 mėnesių. Tačiau po tiek kruopštaus triūso natūralių spalvų paveikslai iki šiol džiugina žiūrovų akį – nors menininkas nenaudodavo jokių dažų!

Taip Stanislovas Petraška kūrė beveik 40 metų. Sunku būtų suskaičiuoti, kiek kartų per tą laiką dalyvauta Anykščiuose rengiamose tautodailės parodose, personalinės parodos buvo surengtos Maduonoje (Latvija), Vilniuje, Kaune, Utenoje, Ukmergėje, Rokiškyje, Zarasuose, Pasvalyje ir kitur. Dalyvauta ir respublikinėse parodose, pelnytas laureato vardas.

Anykštėno paveikslų tematika įvairi: gimtųjų Anykščių vaizdai, Šventoji, rašytojų klasikų A. Vienuolio, J. Biliūno paminklai bei gimtosios vietos, gražiausi Anykščių kampeliai – Puntukas, Puntuko brolis, Anykščių šilelis... Savo paveiksluose S. Petraška įamžino ir kunigaikščius Vytautą, Gediminą, Trakų pilį, pagerbė tautos didvyrius S. Darių ir S. Girėną.

Edukacinė programa

Akmens tapyba – unikalus tapybos būdas, kurį sukūrė Anykščių tautodailės meistras Stanislovas Petraška. Programos dalyviai susipažins su Muziejuje nuolat eksponuojamais tautodailininko S. Petraškos paveikslais, kuriuos jis nutapė, naudodamas savo sukurtą akmens tapybos techniką, ir patys išbandys šį tapybos būdą. Praktinėje edukacijos dalyje mokiniai galės išbandyti akmens miltelių paruošimo ir tapymo akmens milteliais veiklą, per kurią jie nutapys ir į savo klasę parsiveš Stanislovo Petraškos paveikslo fragmentą. Paveikslo tapybos fragmentai bus parenkami pagal mokinių amžių ir ugdymosi poreikius. Jauniesiems gali būti naudojami S. Petraškos sukurtų pasakų fragmentai bei į veiklas integruotas Kūrėjo sukurtų pasakų skaitymas. Vyresniųjų klasių mokiniams labiau tinkami gamtos ar istorinių paveikslų fragmentai.

Programa rengiama S. Petraškos akmens tapybos ekspozicijoje, ji skirta 3–12 klasių mokiniams. Trukmė – 90 min., kaina – 2 €. Išankstinė registracija: tel. 8 381 58015, 8 685 10881, el. p. a.vienuolis@gmail.com.

JUMS TAIP PAT TURĖTŲ PATIKTI

KITOS LANKYTINOS VIETOS

Tai puiki pramoga visoms amžių grupėms. Čia galėsite išbandyti savo laimę bei orientavimosi įgūdžius. Labirintų parką sudaro keturi skirtingi...

PLAČIAU

Tai geriausia vieta aktyviai praleisti laiką ir pasidžiaugti gamta. Mūsų parko lankytojai keliaudami nuo medžio ant medžio, įveikdami lengvas ir...

PLAČIAU

Esate nuotykių mėgėjas ir į kiekvieną užduotį įsijaučiate maksimaliai? Tokiu atveju dažasvydis yra Jums tinkama pramoga, kuri lavina ne tik fizinius...

PLAČIAU