Knygrišybos menas

Kas yra knygrišyba?

Apie knygų mokslo – knygrišybos atsiradimą galima pajuokauti, kad jis atsirado tada, kai žmonės išmoko rašyti – Mesopotamijoj, laaaaabai seniai, kai gyveno šumerai. O jeigu rimtai – tai knygos rišimo menas Europoje išplito tik viduramžiais, išradus spausdinimo mašiną (XVa.). Rytuose (Kinija, Japonija) knygos anksčiau pradėtos rišti, o seniausia rasta spausdinta knyga datuojama 1377 m. Ir tiktai apie XVIa. pradėjus vykti tarp žemyniniams mainams (šilko kelias ir kt.) Prancūzijoje išsivystė atskiros knygrišybos kryptys ir senoviniai būdai: japoniškas ir prancūziškas. Dar vėliau, XIX a. viduryje, ištobulinus spausdinimo būdus, knygos tapo greitai gaminamos ir prieinamos platesnei auditorijai. Ir tik visai neseniai, XXa. viduryje, susiformavo modernūs knygų rišimo būdai: besiūlis, žurnalinis ir pan.

Knygrišybos užsiėmime dalyviai bandys susirišti po vieną knygą arba sąsiuvinį klasikiniu „beryšiu“ rišimo būdu, taip kaip buvo rišami senoviniai žurnalai, kai dar nebuvo tam naudojamos metalinės sąsagos ar cheminiai klijai.

Kaip vyksta knygrišybos užsiėmimas?

Knygrišybos užsiėmimo metu vaikai supažindinami su knygrišyba, knygų istorija, knygų gaminimo etapais, papasakojama, kaip atsiranda skirtingos knygos. Vėliau praktiškai vaikams pristatomas pagrindinis knygų rišimo būdas, pritaikomas sąsiuvinių gamybai. Kiekvienas vaikas sukuria sau patinkančio dydžio ir spalvos knygelę – sąsiuvinį, ir papuošia patinkančiu viršeliu naudodami grafiką, tapybos ant vandens (ebru meno) popierių ar kitas technikas. Rišdami sąsiuvinius vaikai išmoksta valdyti popierių ir siūlą, taip pat sužino kaip gaminamos knygos. Kiekvienas savo pačio pagamintas sąsiuvinys – ne tik praktiškai panaudojamas dirbinys, bet ir kūrybiškas užsiėmimas, pritaikomas kasdienėje vaikų veikloje.

Kokia knygrišybos užsiėmimo trukmė?

Užsiėmimo trukmė pagal Jūsų poreikius gali svyruoti nuo 40 min. iki valandos ar net ilgiau (susirišti savo knygą užtrunka apie pusvalandį, o vėliau vyksta knygos - sąsiuvinio puošimas, tad priklausomai nuo turimo laiko galima pasiūlyti skirtingas knygos puošimo technikas bei pritaikyti edukacinę dalį apie knygrišybą).

Kokia knygrišybos užsiėmimo kaina?

Knygrišybos užsiėmimo kaina vienam dalyviui - 5 Eur.

Vilniuje (A. Jakšto g.9-203) ir Kaune (E. Ožeškienės g. 7-5) turime savo centrus, tačiau galime pas Jus atvykti visoje Lietuvoje!

Organizatorius: 
VšĮ Meno terapijos ir socializacijos institutas VYTA
Telefonas: 
+37063090763
Adresas: 
A. Jakšto g. 9-203, Vilnius (galime atvykti ir į Jūsų pasirinktą vietą - dirbame visoje Lietuvoje)
El. paštas: 
Nuotraukos: 
Dar nebalsuota